Preporuke oko izbora fluida

zec
Senior
Posts: 205
Joined: 10 Nov 2011 19:35
Location: BG

Re: Preporuke oko izbora fluida

Post by zec »

I tako ja pocnem da se raspitujem: sta imate i preporucujete za kalos, a kedra odgovori:
ulje za motor Asyntho 5W-30 (ovo bih vise voleo da se zavrsava sa 40)
ulje za kocnice Drauliquid-s DOT 4 (meni je ovo ok)
antifriz Antivries 100% (na sajtu ima bolje ali ne znam da li mi treba bolje od ovoga)
Napomenuo sam da je beznzin-gas pogonsko gorivo.
Stalker
Junior
Posts: 58
Joined: 26 Sep 2011 11:49

Re: Preporuke oko izbora fluida

Post by Stalker »

Isuviše po katalogu (a izbor antifriza je nekako "anglosaksonski").
Pozdravite Vi meni Slobu i kažite da ja garantujem (Holandezi su malko severnije a oni malo i po svome daju preporuku) za izbor (vidi dole). Nije da ne može ali pogotovu u stariji autombil ... nekako ne ide.
Inače u motor idu 5W-30/40/50 (sintetička) ulja ili 10W-30/40 mineralna/PS ili 15W-40 mineralna.
Znači:
Ulje: Specialsynth MSP 5W-40 ili (jednostavno i jeftino i odlično za TNG) Emperol 10W-40.
Kočioni fluid: O.K. (ne treba vam bolji "Super DOT 4" koga verovatno ne nabavlja zbog malo više cene jeste bolji ali nije bitno, ionako DoT 4 prevazilazi većinu u toj kategoriji).
Antifriz: Hmmm. Njihov oil finder (Kroon) sam kaže Coolant -38NF. Verovatno najbolje. OAT.
Ako ne onda bar G11, Coolant SP11. Antifreeze može ako ćeš manjati na 2 godine.
Zapazi da se taj 100% razblažuje "česmušom" a ne destilovanom.
Ipak: prvo ne sipaj odmah sa česme nego nek malo odstoji (i smanji se rezidualni hlor). Ako nisi siguran da se radi o iole mekšoj vodi, najbolje da voda bude mešavina 50% dest. (demi) i obične.
Može i neka flaširana ... mekša. Recimo Rosa ili Prolomka (mada prva ima solidno silikata, dok je druga čista hidrokarbonatna voda). Aqua Viva je srednje tvrda voda. (gledajte da Ca i Mg ukupno ne pređu nekih 50-60mg po litru).
Pozz ...
zec
Senior
Posts: 205
Joined: 10 Nov 2011 19:35
Location: BG

Re: Preporuke oko izbora fluida

Post by zec »

Hvala na preporuci i pomoci.
Moram otici licno da vidim da li imaju nesto od tog antifriza, jer na sajtu nema.
Osim onog koji preporucuju ima SP12,14,15.
Taj SP12 mi deluje ok, cak je nesto jeftiniji.
Stalker
Junior
Posts: 58
Joined: 26 Sep 2011 11:49

Re: Preporuke oko izbora fluida

Post by Stalker »

Antivries 100% su vam preporučili jer je O.K. (može čak i tri godine) a najjeftiniji je (od svih navedenih).
Znači može.
IPak PRVI izbor bi trebao da vam bude SP 15.
To je varijanta G12+ antifriza za GM. To vam je "Dex-Cool" (GM6277M) koga Chevrolet forsira (preporučuje) u novijim vozilima. Menjajte na 5 godina (km koliko hoćeš) i "mirna Bačka".
SP14 je PSA verzija G12/12+ pa iako je slična ipak prednost 15-ici.
SP12 je klasičan "crveni" antifriz, čuveni G12/G12+ zapravo VW TL 774-D/F.
Zapravo i nije najobičniji jer se navodi samo G12+ i VW TL 774F. Znači "crveni antifriz" (Al-protect) nove generacije.
On je nešto jeftiniji jer je na akciji, inače mislim da su cene svih OAT-a (SP12 do SP15) iste.
Znači ako vam cena dosta znači (ili nema SP15) slobodno sipajte SP12. Ako vam još više znači može i Antivries (vajlda od holandskog antifreeze).
Šteta što na sajtu ne vidim SP12++ a ako je slučajno ostala neka kantica a dovoljno za zamenu (recimo neki uzorak ili tako nešto) to je nesumnjivo na no. 1, makar i skuplje.
miki62
Senior
Posts: 255
Joined: 19 Feb 2012 17:12

Re: Preporuke oko izbora fluida

Post by miki62 »

@Stalker, druze, sta mislis o ovom antifrizu? Profaco je generalni uvoznik FLF-a i Total-a, a sada im je akcija za ovaj "GlacElf autosupra" Da li je on G12 ili.... ?

http://www.profaco.rs/proizvodi/rashlad ... supra.html

Razmisljam o zameni, pa te molim za odgovor.
Pozdrav. :)
Stalker
Junior
Posts: 58
Joined: 26 Sep 2011 11:49

Re: Preporuke oko izbora fluida

Post by Stalker »

Izvini 'miki62' jednostavno nisam video (zapravo prevideo) pitanje.
Nadam se da (još) nije kasno.
"GlacElf autosupra" itekako dolazi u obzir.
Radi se o "Dex-cool" rashladnoj tečnosti (ispunjava GM 6277). To je (tek) posredno i G12 ali nije 'klasična' (i "crvena") G12/G12+ rashladna tečnost ali eto može i za tu svrhu da posluži (pogađate važi i obratno ... ali tek posle ovoga i G12++).
To je OAT antifriz i menja se na 5 godina (vozi koliko hoćeš u međuvremenu).
Fluorescentno narandžaste je boje a ako posle godinu-dve pređe u pink nije (još) za zamenu, skoro da je uobičajeno.
Nema silikate a prvenstveno je namenjena novijim GM vozilima (i preporuka za Aveo u novijim uputstvima, za stari (sada već) model).
Naravno može i u par godina starija vozila (nije se toliko izmenio motor da ne bi moglo).
Go for it! (naročito na akciji).
Pozdrav!
miki62
Senior
Posts: 255
Joined: 19 Feb 2012 17:12

Re: Preporuke oko izbora fluida

Post by miki62 »

Hvala druze na odgovoru, nije kasno... kupicu ga ovih dana. :)
zec
Senior
Posts: 205
Joined: 10 Nov 2011 19:35
Location: BG

Re: Preporuke oko izbora fluida

Post by zec »

Svasta smo pominjali ovde, ali jos nismo obradili pitanje ulja za menjac za ovaj model.
Razmisljam da sipam elf
Tranself Type B 80W-90 koje kosta 390din za litar
ili
TRANSELF NFJ 75W-80 koje kosta 650 din za litar

U spisku fluida preporucuju neko SAE 80W.

Neka druga preporuka sa pristojnom cenom ili je sve isto kao za Aveo?
Stalker
Junior
Posts: 58
Joined: 26 Sep 2011 11:49

Re: Preporuke oko izbora fluida

Post by Stalker »

Tranself Type B 80W-90 ipak nemojte zbog API GL-5 specifikacije.
TRANSELF NFJ 75W-80 dolazi u obzir.
Koristite isključivo API GL-4 ulja.
Evo redosleda izbora:
1) 80W GL-4; Npr. Kroon Gearlube GL-4 80W (izuzetnih niskotemperaturnih osobina), FAM - Famhipo 80W, Nisotec Hipo SAE 80W (API GL-4) i slična.
2) 80W-85 GL-4; Lukoil (TM-4 80W-85), OMV MP SAE 80W-85 ...
3) 75W-80 GL-4 (ima ih "gomila")
4) 75W-90 GL-4 npr. Shell Spirax S4 G 75W-90
Kraj.
Pozdrav!
Stalker
Junior
Posts: 58
Joined: 26 Sep 2011 11:49

Re: Preporuke oko izbora fluida

Post by Stalker »

Videh i da ste se žalili na teže šaltovanje brzina kada je hladno.
Ne menja mnogo na preporuci, možda samo da 80W-85 i 75W-80 zamene mesta ali i ne mora.
75W-80 ulja su uglavnom "polu-sintetička" (HC osnove) ili sintetička.
To vuče veću cenu a nema veliku praktičnu prednost (osim kada je zahtev da takvo bude).
Sa 80W (ili 80W-85) ne bi trebali da imate problema do -20°C a za niže su ipak 75W-80 ulja bolja (kao i uopšte na temperaturama ispod nule).
Pretpostavljam da ulje niste dugo (ako uopšte) menjali te da je došlo do pada njegovog kvaliteta.
U principu mogu i 80W-90 ulja ali (ipak) postoji mala razlika u nizu: 80W, 80W-85 i 80W-90 što se ponašanja na niskim temperaturama tiče (od boljeg ka lošijem po redosledu navođenja).
Pozdrav!
Post Reply

Return to “Kalos”