Menjac - Problem zimi

User avatar
ivanchevy
Junior
Posts: 76
Joined: 07 Apr 2012 03:43

Menjac - Problem zimi

Post by ivanchevy »

Ovaj problem se javio u prethodne 2 godine, pre toga menjac je radio savrseno nezavisno od temperature.U pitanju je Kalos 1.4 8v 83ks sedan 2005.

Problem:

Kad su temperature recimo ispod 5C (otprilike), i recimo auto prenoci (tj duze od 12h da se ne vozi), ujutru dok je hladan imam ogroman problem sa menjanjem brzina, i to:
* Ubaciti i izbaciti iz prve u mestu
* Ubaciti u drugu iz prve kad krenem (znaci ono 20km/h) i izbaciti iz druge.
* U ostale brzine se oseca da ide dosta teze nego inace (kao da nema ulja ili da je previse gusto)

Za prvu i drugu pravi ogroman otpor, kao da zablokira (pustanje i ponovno stiskanje kvacila ne pomaze) i tek na silu moze da se ubaci.

Posle nekih 15-30min rada menjac radi potpuno normalno.

U "Centar Boban" kazu da je u sustini sve u redu sa menjacem, da se mozda stegne ulje usled niskih temperatura, i da ce otvoriti menjac ako bas ne bude moglo da se vozi i da bi to mogao da bude veliki trosak. Takodje su rekli da se na ovom menjacu ulje nikad ne menja - u pitanju je neki nemacki menjac bla bla. E sad, ovaj problem se javio poslednje 2, mozda 3 godine. Pre toga je radio savrseno nezavisno od spoljasnje temperature.

Da li je neko imao slicnih iskustava? Sta mislite, da li je problem u menjacu ili do kvacila ili cega vec? Ili pak problema nema tj da prihvatim to kao normalnu stvar :?
zec
Senior
Posts: 205
Joined: 10 Nov 2011 19:35
Location: BG

Re: Menjac - Problem zimi

Post by zec »

Ja bih saznao koje ulje ide u taj menjac i zamenio. Nije neki trosak, ali po tvom opisu sve se vrati u normalu kada se svi sklopovi u menjacu lepo podmazu.
miki62
Senior
Posts: 255
Joined: 19 Feb 2012 17:12

Re: Menjac - Problem zimi

Post by miki62 »

Prvo kazi nam koliko ti je presao auto? Drugo, siptomi koji ti se javljaju su skoro siguran znak da je ulje zrelo za zamenu, ili propali sinhroni prve i druge brzine.
ivanchevy wrote: ....Takodje su rekli da se na ovom menjacu ulje nikad ne menja - u pitanju je neki nemacki menjac bla bla.
Budalastina, sta znaci "nikada", jel to znaci ni posle 1000 000 km. Gluposti, ti lepo promeni ulje i uzivaj. Samo se treba raspitati koje ulje, onako odokativno mislim da bi pomoglo neko 75W90 gradacije, sa njim bi trebalo menjac da lepo radi kako na niskim, tako i na visokim temperaturama.
Mozda kolega @Stalker moze da pomogne oko izbora ulja.
User avatar
ivanchevy
Junior
Posts: 76
Joined: 07 Apr 2012 03:43

Re: Menjac - Problem zimi

Post by ivanchevy »

87000km, 2005.godiste, nije radjen veliki servis (na 90000 cu da uradim, tako pise u knjizici da bi trebalo)

I meni je delovalo kao da je vreme za zamenu ulja, cak sam i zakazao, ali u servisu su me demantovali i rekli da je menjac u redu i da se ulje ne menja nikad :?: :?: :?:
Last edited by ivanchevy on 05 May 2012 00:31, edited 1 time in total.
zec
Senior
Posts: 205
Joined: 10 Nov 2011 19:35
Location: BG

Re: Menjac - Problem zimi

Post by zec »

Sutra svakako idem kod majstora pa cu pitati sta se sipa i na koliko bi trebalo zameniti ulje.
miki62
Senior
Posts: 255
Joined: 19 Feb 2012 17:12

Re: Menjac - Problem zimi

Post by miki62 »

Mislim da je 87 000km. puna kapa za ulje. Menjaj obavezno, kao sto i sam kazes, ranije menjac radio normalno, znaci ..... :)
zec
Senior
Posts: 205
Joined: 10 Nov 2011 19:35
Location: BG

Re: Menjac - Problem zimi

Post by zec »

Pitao sam u servisu i kazu da za kalos ide neko ulje 80-90.
Menja se po potrebi. Prozvodjac nije napomenuo neki interval za zamenu.
User avatar
ivanchevy
Junior
Posts: 76
Joined: 07 Apr 2012 03:43

Re: Menjac - Problem zimi

Post by ivanchevy »

Hvala na informacijama

Kad budem radio veliki servis uradicu i to, tj prvo cu se raspitati u ovlascenim servisima da li hoce da urade to i za cenu (da ne bude opet nikad se ne menja :mrgreen: ), pa ako niko nece ili je preskupo uradicu sam (ne znam koliko je tesko ovo, ali ziveo youtube :))

Cuo sam dosta reci hvale ovde za djelmas, pa cu prvo probati kod njih.
User avatar
widanovic
Site Admin
Posts: 384
Joined: 27 Apr 2011 23:29

Re: Menjac - Problem zimi

Post by widanovic »

Mislim da ti je bolje da skokneš do Rakovice, tj. do Auto Centra Brajić. Oni su takođe ovlašćeni Chevrolet servis, a pošto sam već vodio par ljudi kod njih mogu ti reći da su veoma brzi, uslužni i ljubazni. Takođe možeš da odneseš i svoje ulje (ne uslovljavaju te), a odobravaju popust za članove foruma. Fabričko ulje je uvek po meni kvalitetno koliko i sam auto. Sigurno ti neće sipati najkvalitetnije ulje kao i u mercedesu. Naravno ulje mora da se menja, to bi ti bilo kao da ti neko kaže da ne menjaš svećice, naravno ne moraš ti da ih menjaš dok ne crknu, ali bi ti auto trošio kao lud išao 10 puta sporije i motor bi ti pre crkao.

Kao što reče Stalker: Zadovoljavaju i polu-sintetička, ali njih trebate menjati na svakih 30-45k km/2-3godine (kao i sintetička 75W-80 ukoliko se za to odlučite), dok sintetička menjajte na 45-60k km/3-4godine pa čak i 75k km/5godina (75W-90). Ovo praktično znači da bi do 105.000km trebali ulje u menjaču zameniti 4 puta ili makar tri puta (na prvom servisu i još dva puta uključivši zamenu na 105 hiljada km). Tri puta možete menjati i po shemi (zavisno i od izabranog ulja): 15k – 45k -105k km ili 15-60-105k km kao i 15-90k km ili čak 15k-105k km što podrazumeva primenu sintetičkih 75W-90 ulja koja se zavisno od stila vožnje (sport/normal/eco) trebaju menjati na: 60 ,75 ili 90k km respektivno.
User avatar
ivanchevy
Junior
Posts: 76
Joined: 07 Apr 2012 03:43

Re: Menjac - Problem zimi

Post by ivanchevy »

Pricao sam malo sa "mojim" majstorima, i kazu da sacekam pred zimu da zamenim ulje u menjacu, posto na ovim temperaturama ne pravi probleme, pa cu videti sta i kako.

Dogovoricemo se za AC Brajic tamo u julu kad dodje vreme za veliki servis, da se raspitam sta ce sve raditi i za cenu :)
Post Reply

Return to “Kalos”