Problemi sa kočnicama

indja
Junior
Posts: 28
Joined: 26 May 2012 22:42

Problemi sa kočnicama

Post by indja »

Od marta vozim novog Avea 1.2 4V. U nedelju sam bio na izletu sa porodicom na Zlatiboru (Čajetina, Tornik, Mećavnik, Mokra Gora, ...), sve zajedno oko 400km. Spoljašnja temperatura 30-35 stepeni. Vožnja udobna, bez ikakvih problema, sem ... Na parkingu ispred žičare za Tornik prilikom parkiranja i vožnje unazad kad sam hteo da se zaustavim kočnica je odjednom postala kruta (kao da ne radi servo). Bez obzira koliko pritiskao kočnicu auto je nastavio da ide dalje, pa sam ga zaustavio pomoću ručne kočnice. Pri povratku na Zlatibor oprezno sam probao auto i sve je funkcionisalo besprekorno. U samom centru, prilkom parkiranja i vožnje unapred u jednoj ulici, desilo se isto. Ispred je bio betonski zid i da nije bilo ručne kočnice udario bih u njega sigurno. U oba slučaja motor je bio na minimalnom broju obrtaja (na "leru") jer sam se zaustavljao. Nivo kočione tečnosti je na normali. Pri povratku sam vozio opet oprezno i sve je bilo u redu. Od tada (i danas) nisam imao problema. Da, zaboravih, čim sam krenuo sa Zlatibora sama se upalila žuta lampica sa oznakom T/C - iskljućen sistem kontrole proklizavanja. Ugasio sam motor, ponovo ga startovao i to se više nije pojavljivalo.

Ima li neko neki komentar i savet?
Last edited by indja on 17 Jul 2012 10:29, edited 1 time in total.
miki62
Senior
Posts: 255
Joined: 19 Feb 2012 17:12

Re: Problemi sa kočnicama

Post by miki62 »

Koliko sam shvatio, nisi imao duga uzastopna kocenja da bi se kocnice pregrejale...samo u tom slucaju nece da "slusaju", a ovako kako si opisao, ne bi smele da prave smetnje... kocnice nisu zezanje, obavezno sto pre u neki servis na detaljnu kontrolu kocnica, serva i naravno kocione tecnosti.
User avatar
ivanchevy
Junior
Posts: 76
Joined: 07 Apr 2012 03:43

Re: Problemi sa kočnicama

Post by ivanchevy »

Ovo se meni desilo 3 puta na kalosu (2005 1.4 90000km) u rasponu od 60000-75000km (bukvalno izmedju dva servisa). Posle voznje po gradu, prilikom parkiranja, imao sam utisak da mi abs zablokira kocnicu i uopste ne reaguje. 2 puta je bilo na uzbrdici/nizbrdici (od toga jednom je bilo hladno/ali iznad nule i mokro), a jednom na ravnom. Isto sam vukao rucnu da bih stao. Kocnice sam proveravao vise puta kod svojih majstora i uvek je sve bilo u redu. U medjuvremenu sam presao skoro 20000km(godinu ipo) i nije se ponovilo.
miki62
Senior
Posts: 255
Joined: 19 Feb 2012 17:12

Re: Problemi sa kočnicama

Post by miki62 »

Bez obzira sto se vise ne desava, ovo ne sme da se desi nikada !!! Ovako znaci da nikada nisi siguran u kocnicu i da stalno moras razmisljati da li ce da "otkaze".
Da imam takav, ili slican problem, sve bi detaljno ispitao i obavezno zamenio kocionu tecnost.
indja
Junior
Posts: 28
Joined: 26 May 2012 22:42

Re: Problemi sa kočnicama

Post by indja »

O svemu sam obavestio Bratislava iz Đelmaša (gde sam i uzeo auto). On je mail odmah prosledio tehničkoj službi i trenutno čekam odgovor.
miki62
Senior
Posts: 255
Joined: 19 Feb 2012 17:12

Re: Problemi sa kočnicama

Post by miki62 »

Obavezno javi u cemu je problem i resenje istog. ;)
zoran 8
Senior
Posts: 111
Joined: 20 May 2011 22:46

Re: Problemi sa kočnicama

Post by zoran 8 »

Slazem se sa miki62.Mislim da su kocnice jedini deo na autu sa kojim nema sale!Juce sam bio u Djelmasu na kontroli klime,i vrlo su momci brzo resili problem.Sve pohvale!
chosen984
Junior
Posts: 20
Joined: 21 Apr 2012 19:44

Re: Problemi sa kočnicama

Post by chosen984 »

A da nisi ti negde zakačio neko kočiono crevo i oštetio ga? Kako se ta frka na kraju završila?
User avatar
Ognjen
Junior
Posts: 19
Joined: 31 May 2012 16:48

Re: Problemi sa kočnicama

Post by Ognjen »

1) Problem je u senzoru ABSa koji otkazuje i uskoro ce ti upaliti TC/ABS lampicu i nece je gasiti. Zbog nasumicnih podataka koje dobija iz ABS senzora komp. blokira kocnice kao kada pri naglom kocenju proradi ABS-ako me razumete.
Pravac servis, za citanje ABS gresaka treba original DAEWOO dijagnostika koju retko koji majstor ima. Ovi univerzalni citaju samo greske motora. Tada ce ti reci iz memorije koja je greska i koji tocak je u pitanju, iako greska vise nije aktivna. Ne znam da li ide cela glavcina ili moze samo senzor da se menja ili ocisti(kao na Leganci, na Evandi ide cela glavcina)
2) Malo je cudno da se samo TC lampica upalila, mada simptomi koje si naveo mogu i da budu zbog aktiviranja motora ABSa(iz nekog razloga), posebno ako nije vibrirala pedala pod nogom i nije se upalila indikacija aktivnog ABSa.

U slucaju da se brines da ti se ne desi to u voznji(a moze) iskljuci bilo koji senzor na konektoru(najlakse prednji pod haubom) te ces time aktivirati gresku i automatsko iskljucenje sistema. Sistem nece raditi ali ce kocnice raditi normalno bez ABSa...

Uglavnom pravac servis i dijagnostika-znam da nije neko resenje ali nemas druge :(
indja
Junior
Posts: 28
Joined: 26 May 2012 22:42

Re: Problemi sa kočnicama

Post by indja »

Nisam jedno vreme bio na forumu pa se sada, uz izvinjenje, javljam.

Nisam još bio na servisu, iako bi trebalo. Iz Đelmaša su me pozvali nakon par dana pošto sam ih obavestio (mislim da se momak zove Marko). Nakon razgovora njegov zaključak je da se verovatno pojavio manjak vakuuma na servou pri malom gasu. Zašto, trebalo bi pogledati. Svakako ću otići na dijagnostiku, iako od tada nisam imao baš nikakvih problema (nije mi se palila nikakva lampica).
Chosen984-u i Ognjenu hvala na interesovanju i savetima. Kad budem bio na dijagnostici predočiću im Ognjenovu konstataciju, pa neka pogledaju.
Post Reply

Return to “4v novi”