Preporuke oko izbora fluida

zec
Senior
Posts: 205
Joined: 10 Nov 2011 19:35
Location: BG

Preporuke oko izbora fluida

Post by zec »

Bilo bi lepo da imamo neku preporuku za izbor fluida i za ovaj model (ne samo zato sto ga posedujem) jer je dosta zastupljen u Srbiji.
Gledao sam preporuku za Aveo, ali tamo se pominje 1.4 16v pa ne znam da li prihvatiti te preporuke.
User avatar
widanovic
Site Admin
Posts: 384
Joined: 27 Apr 2011 23:29

Re: Preporuke oko izbora fluida

Post by widanovic »

Pošalji PM Stalkeru i zamoli ga, sigurno će se potruditi da te što bolje uputi, a možda okači i tekst. Tekstovi su mu stvarno kvalitetni i opširni.
User avatar
Ognjen
Junior
Posts: 19
Joined: 31 May 2012 16:48

Re: Preporuke oko izbora fluida

Post by Ognjen »

zec wrote:Gledao sam preporuku za Aveo, ali tamo se pominje 1.4 16v pa ne znam da li prihvatiti te preporuke.
Da, prihvati...
zec
Senior
Posts: 205
Joined: 10 Nov 2011 19:35
Location: BG

Re: Preporuke oko izbora fluida

Post by zec »

Dobio sam odgovor ali ne mogu privatnu prepisku da objavljujem ovde. Slicni su odgovori.
User avatar
Ognjen
Junior
Posts: 19
Joined: 31 May 2012 16:48

Re: Preporuke oko izbora fluida

Post by Ognjen »

zec wrote:Dobio sam odgovor ali ne mogu privatnu prepisku da objavljujem ovde. Slicni su odgovori.
Ne shvatam zasto je to problem jer on na razna pitanja odgovara i na blogu i na par foruma...

Svejedno, mene buni oko rashladne tecnosti. U uputstvu mi pise samo etilen glikolna sa silikatima...Tu nastaje misterija. Zasto sa silikatima i da li moze neka druga za aluminijumske motore bez silikata. Silikata ima u G11 (Galax Korsantin EURO)-ali da li u svima?!? Nema ih u G12 i G12+, ali ih ima u G12++(npr MABANOL- koji uvoznik nema jer se ne trazi), sve u svemu ludilo :shock:
Stalker
Junior
Posts: 58
Joined: 26 Sep 2011 11:49

Re: Preporuke oko izbora fluida

Post by Stalker »

Problem je samo što "ne postizavam".
Ajd' da uprostim i skratim (maksimalno).
Fabrička preporuka je ... katastrofa (da ne kažem neku ružnu reč, kao što zaslužuje).
5W-30 za hladnu klimu a 15W-40 za toplu. Ma nije valjda? Ko li daje ovakve preporuke, mali Perica?
Može SVAŠTA ali, sve u svemu:
10W-40 (i API SL) i nema problema. Najbolji izbor Full stop
Rashladna tečnost.
Sa preporukama kakve su davali (i još uvek daju) za RT više me ne čudi što je (cela) GM grupacija bila na ivici bankrota. Kao da su im korisnici neprijatelji (ni neprijatelju ne bih dao goru (gluplju) preporuku za rashladni fluid).
No rekao sam da ću da skratim.
Radi se o tome da je Daewoo (verovatno) zamislio da ispoštuje GM QL 130100 i/ili GM 1899M (a u vezi sa GM6038M).
To što toga neće biti na kontinentu (čitaj Evropi) e to se nisu setili (na vreme).
Mila majko ti ne roni suza, lepo stoji titovka i bluza.
Ništa nisu bolji od nas ni Korejanci ni Amerikanci jedino što kod njih postoji (kakav-takav) sistem a kod nas (očigledno) nikakav. E sad, taj "kakav-takav" nekada ispadne gori od nikakvog.

Imate nekoliko mogućnosti (bar 5) od kojih ću tri samo spomenuti:
sipate običan, najobičniji antifriz BS 6580; sipate G12(+) "crvenka" i sipate G12++ (ima i silikate) od manje dobrog ka boljem (i skupljem).
Dva su izbora najbliža onome što je proizvođač zamislio (pa nije znao da sroči):
1) G11, ali neka sa malo više odobrenja (nivoa kvaliteta), mada nije krucijalno.
ovo je zapravo (najverovatnije) fabričko punjenje, ili je trebalo da bude.
Najbolje uzeti neki G11 sa GM QL 130100.
Recimo: Motul Inguel Expert a još bolje (ili zapravo samo) Inguel Expert Ultra ili Shell Glycoshell (plavi).
Onda menjajte po uputstvu na 45k km ili 3 godine.

Eko Antifreeze Super ... ne znam tačno gde pripada, verovatno je (čak) Dex-cool ili neka podvarijanta istog ali ispunjava i gore navedeni "QL". Od onolikog teksta zaboravili ljudi da navedu koje je boje!? A zemljo Srbijo (Šljivropo), dobra si ti (još uvek) ima i gorih od tebe!!
Inače spominje se sve i svašta pa i G12 i G12+ i GM6277 ... svaka im čast. Po opisu osobina najviše liči na "DexCool" a šta je ... znaju li i oni koji su pisali??

Fuchs FRICOFIN S 50/50 nećete naći ali ajd' da ga navedem kao još jednu posebnost - žuti G12.
Ispunjava GM1899.

2) Varijanta i verovatno najbolja: OAT koji ispunjavaju (skoro sve) GM hirove!
Kroon Coolant -38 NF.
E ima li ga u Srbiji, pojma nemam. Ne ispunjava (doduše) GM6277 ali ne može "i jare i pare".
Sa druge strane ispunjava (makar nivoom kvaliteta):
MB 325.3(level)
Opel/GM QL 130100 (level)
GM 1899M (level)
VAG TL-774F (level)
Te je baš ono što treba. Žute je boje.

KAKO GOD, pre nego što stavite nov antifriz, dobro isperite sistem jer ko zna šta vam je u hladnjaku. Ako nećete da komplikujete (i još da slušate fabriku) G11, menjaj po uputstvu i kraj.
Stalker
Junior
Posts: 58
Joined: 26 Sep 2011 11:49

Re: Preporuke oko izbora fluida

Post by Stalker »

Hmmm ...
Nije "zvanična preporuka" ali šta bih ja uradio:
1) Za ulje je jasno - 10W-40 uz eventualno 5W-50 (za visoke zahteve).
2) Za antifriz:
Suno bi mu (lepo) G12++ (VW TL 774G).
Ima i silikate i OAT je. Ma "sve radnje radi". Boja lepa ljubičasta. Ovo je Glysantin G40 (zapravo).
I rešen problem "za sva vremena" (fill for life).
promenio bih ga tek na 10 godina ili "milion km" (praktično neograničeno ili makar dok se ne stigne do Meseca, cca. 400k km). Pre toga bih ceo sistem isprao do besvesti na kraju omekšanom ili čak demi vodom (ili makar 1:1 sa običnom). I rešio problem.
User avatar
Ognjen
Junior
Posts: 19
Joined: 31 May 2012 16:48

Re: Preporuke oko izbora fluida

Post by Ognjen »

Ja bi najradje G12++, jedini koji sam nasao je MABANOL ali ga uvoznik nema jer ga niko nece :o (a ja!)
Mislim da ima i BASF G40, ali to je otprilike to... Sta je jos G12++ sto ima kod nas da se uzme?
Hvala na odgovoru i pomoci!!!
Stalker
Junior
Posts: 58
Joined: 26 Sep 2011 11:49

Re: Preporuke oko izbora fluida

Post by Stalker »

Uh!
Znam ko ima u Evropi (a naročito svetu), znam ko bi mogao da ima kod nas ali ko ima ...
Dajte mi dan-dva.
Za početak (i onako napamet):
Kroon Coolant SP 12++ (samo mu ime kaže)
Motul Inguel Optimal (no mislim da je G12+ i to nabudžen, ali bez silikata, univerzalni OAT visokog kvaliteta)
Fuchs ima ali kod nas ...
Ajd' javljam se!
Stalker
Junior
Posts: 58
Joined: 26 Sep 2011 11:49

Re: Preporuke oko izbora fluida

Post by Stalker »

Džaba sam se trudio ("džaba ste krečili").
Situacija je (još) gora nego pre godinu (i nešto) kada sam pisao o antifrizima (ili dve i nešto kada sam pisao na cbc-u).
Nemate (baš) mnogo izbora:
Najlakše (i verovatno najbolje) je:
1) Zvati Kedaru, skoknuti do njih ako ste iz Bgd ili okoline, ili naručiti internetom (ako uopšte imaju pomenuti antifriz).
2) Kupiti BASF Glysantin G40. Verovatno se (negde) može naći.
Zaista NE znam gde tačno kupiti.
Veliki (Shell, Mobil, Chevron-Texaco, Total ...) ovo nemaju.
Fuchs Fricofin DP - G12++ (i ime mu to kaže) potražite kod Multicompany.
G12++ imaju (još) i Comma i Mabanol (i verovatno još neki nemački poizvođači, a za druge - mrka kapa).
Mabanol - nađite uvoznika za Srbiju (verovatno se da izguglati).
Comma, čas ih ima čas ih nema, probajte da izguglate.
No nisam siguran da uopšte imaju tako nešto (slabo tražena roba).
Možete probati i u nekom ovlašćenom (ili manje ovlašćenom) VW servisu oni bi (bar) to trebali da imaju (zbog sebe) pa možda i prodaju (za treća lica i verovatno "deru").

Šta ćete, G12(+) se uvozi na tone (šlepere) a G12++ možda (eventualno) na paletu ili koju kutiju. Nema baš mnogo zahteva (novih vozila VW grupacije) za G12++ pa ste (smo) žrtve "tržišne ekonomije" (malog tržišta, zapravo).

Ništa ako nema, Glysantin G34 (slična priča), pa G48 (G11) i na kraju ... "gde svi Turci tu i Mujo (mali, veliki, svejedno) - G12/G12+ (najjači su, šta da se radi).
Isperite dobro rashladni sistem (mada i nije toliko krucijalno) i udri. Menjaj na 5-6 god. (km nećeš preći toliko).
Varijanta "legalnost" ima cenu u duplo češćim izmenama.

Teorijski silikati mogu kod nekih sistema da imaju nekih prednosti ali je to više za akademsku raspravu. Al Protect (Glysantin G30) je dovoljno dobar za praktično sve rashladne sisteme današnjice (te eto njega jedinoga).
U krajnjem slučaju i najobičniji BS 6580 neće da škodi osim što bi morali da menjate na 2 godine.
Post Reply

Return to “Kalos”