Zimske gume, marke i promeri

bora r12
Junior
Posts: 28
Joined: 13 Apr 2013 18:27

Zimske gume, marke i promeri

Post by bora r12 »

Stigla moja prva zima u aveu, koju sam docekao sa M+S gumama, koje su verovatno fabricke iz 2007, i do sad su presle 30k, i mozda izdrze jos sezonu ili dve, ali sam malo slajfovao uzbrdo i to na kisi, pa sam resio da uzmem makar dve zimske gume za pogonske tockove, ako ne i sve cetiri...e sad me interesuju iskustva iz prve ruke, prvo koju marku, a drugo koji promer? ove sadasnje su mi 185/55/r15, a cini mi se da je zimska klasika 185/60/r15? i planiram te da kupim pa rekoh da se posavetujem sa vama, sta vozite zimi na aveu? svaka pomoc dobrodosla ;)
pevac54
Senior
Posts: 208
Joined: 10 Mar 2012 12:17

Re: Zimske gume, marke i promeri

Post by pevac54 »

185/55/15 zimske ćeš teško naći, a i dosta su skupe.
Ja već tri godine imam 185/60/15 - tigar wintera i dosta sam zadovoljan. Malo su bučnije, ali se čovek navikne. Pašu ko d. na nošu, ne kače nigde,dobro prijanjaju i po snegu i po blatu - provereno. Vozio sam pre dve godine po nekoj njivi (obilazio saobraćajku) i super me izvukle iz oranja na put.
Ako nađeš neku bolju marku, slobodo uzmi. Čini mi se da i kobra ima 185/60/15 samo ne znam koje.
Pozdrav.
User avatar
kobra
Senior
Posts: 104
Joined: 10 Aug 2013 16:47

Re: Zimske gume, marke i promeri

Post by kobra »

Pevac, ako si na mene mislio, na astri sam imao sve 4 wintere 195/60 r15 i bio prezadovoljan. Jahao po Zlatiboru, Kopaoniku i sl. bez problema, tako da ih preporucujem imajuci u vidu i njihovu cenu. Sto se tice dimenzije, moj ti je savet da uzmes dimenziju koju vec imas, jer uzimas dve gume. Ako bi uzimao sve 4 onda mozes da eksperimentises i sa nekim drugim. Nije strasna razlika uove dve dimenzije koje si naveo, ali dobro je imati sve 4gume istih dimenzija, ako vec ne mogu biti iste marke i tipa... Inace sada na cruzu imam Barum polaris 3, 215/60 R16 i na ovom prvom snegu sam ih malo testirao na nekim neociscenim deonicama i zadovoljan sam...
bora r12
Junior
Posts: 28
Joined: 13 Apr 2013 18:27

Re: Zimske gume, marke i promeri

Post by bora r12 »

vidim da je najcesci promer upravo 185/60r15 pa zato i pitam, a najvise nagidnjem ka winteri, mada sad cu da se bacim u potragu po prodavnicama pa ce da vidimo sta je na repertoaru...kontam da ni po kisi nece biti problema, buku cu da istrpim...jbg prvi auto koji samostalno odrzavam, do sad je bilo "sedi u caletov auto i teraj" a sad mora sve sam da brinem :D a ljudi u okruzenju gledaju iskljucivo najjeftinije, tako da mi njihov izbor nije merodavan, a kad vec imamo jedni druge po forumima, najbolje da pitam iskusnije ;) hvala obojici ;)
Dule
Junior
Posts: 21
Joined: 15 Jan 2013 11:18

Re: Zimske gume, marke i promeri

Post by Dule »

Kleber Krisalp i Wintera. Svake zime na Kop bez problema (lanci isključivo u gepeku).
zec
Senior
Posts: 205
Joined: 10 Nov 2011 19:35
Location: BG

Re: Zimske gume, marke i promeri

Post by zec »

Kleber, na kalosu, nisu se pokazale nesto preterano dobro. Dok su bile nove radile su posao, sad se klizaju na kisi.
Tvoj aveo ima ABS?
Dule
Junior
Posts: 21
Joined: 15 Jan 2013 11:18

Re: Zimske gume, marke i promeri

Post by Dule »

Nema ABS, četiri zime ih vozim i do sada nisam imao problema. Koristim ih samo zimi i to dimenzije 185/60R14. Naravno, bez preterivanja u brzini.
zec
Senior
Posts: 205
Joined: 10 Nov 2011 19:35
Location: BG

Re: Zimske gume, marke i promeri

Post by zec »

Ne mogu da se setim sada koja je dimenzija kod mene. Desava se da proklizaju pri kretanju, mada mozda nisam dovoljno nezan sa papucicom gasa.

bora r12
ako kupujes samo dve gume, trebalo bi da budu postavljnje pozadi, zbog trakcije.
User avatar
kobra
Senior
Posts: 104
Joined: 10 Aug 2013 16:47

Re: Zimske gume, marke i promeri

Post by kobra »

Moram malo da te ispravim. Ako zeli bolju poprecnu stabilnost (krivine i sl.), tada bolje gume idu pozadi, a ako zeli da se bolje izvlaci po snegu i penje se uz brda, onda ih treba staviti napred. Bitno je reci i da se gume na pogonskim tockovima brze trose, zbog proklizavanja, okretanja volana itd., pa je i to jedan od razloga zasto bolje treba staviti napred...
zec
Senior
Posts: 205
Joined: 10 Nov 2011 19:35
Location: BG

Re: Zimske gume, marke i promeri

Post by zec »

Hvala na ispravci, medjutim tema je o zimskim gumama u zimskim uslovima (klizav kolovoz). Sto znaci da pri kocenju, makar bio potpuno ravan i prav put, ima velike sanse da ga zadnji kraj vozila prestigne...
Post Reply

Return to “4v”