ulja za benzin+gpl

User avatar
stefanudrea
Senior
Posts: 192
Joined: 07 Jul 2011 17:05

ulja za benzin+gpl

Post by stefanudrea »

Od 2-ge godine imam gpl, na mom autu, chevy aveo sedan 1.2. Sipam ulje gm dexos 2 5w30 od pocetka i menjao sam ga na godinu ili na 15000. Posle gpl menjam u 12000-10000 km ali sad kad menjam je crni. Zna li neko da li treba da menjam i brojeve ulja od 5w30 do 10w40 zato sto koristim gpl?
miki62
Senior
Posts: 255
Joined: 19 Feb 2012 17:12

Re: ulja za benzin+gpl

Post by miki62 »

Ako je ulje pri zameni crnje nego sto to obicno bude, znaci da se u motoru desilo neko vece habanje, nego uobicajeno, a to ipak znaci da je boja ulja prilican pokazatelj kvaliteta ulja posle eksplatacije. Znam pouzdano da motori vozeni na npr. Castrol ulja, i posle 400-500.000 km. nisu bili preterano zaprljani (unutra). Setite se ranije dok su se jos koristila mineralna ulja, koliki procenat motora je imao problem sa zapusavanjem kanala za podmazivanje lezajeva na bregastim i kolenastim vratilima, do takvih zapusavanja je uglavnom dolazilo zbog loseg kvaliteta ulja koje je imalo losa mazivna i ispirajuca svojstva, pa su samim tim i motori krace trajali.
Po meni garancija kvaliteta ulja je njegova boja posle desetak hiljada km. eksplatacije. Pokretni i klizajuci delovi motora su izradjeni od vrhunskih materijala-legura, i uz kvalitetno podmazivanje ne bi trebali da "farbaju" ulje u crnu boju, ona umerena zaprljanost ulja se desava zbog kvaliteta goriva (procenat sumpora, olova, aditiva za odrzavanje oktanskog broja i ko zna cega jos)
Preporuka, sipajte Castrol TXT-Softec 5W-40, i ulje ce vam biti svetlo-zuckaste boje i posle 10.000 km. Provereno, sipam ga auto od prvog dana.
User avatar
stefanudrea
Senior
Posts: 192
Joined: 07 Jul 2011 17:05

Re: ulja za benzin+gpl

Post by stefanudrea »

hmmm, to cu da radim da ostvami mobil 1, castrol ili shell ali ne vise gm dexos 2.mnogi su rekli da nije vise dobar ovaj dexos 2 gm!jbg!
User avatar
widanovic
Site Admin
Posts: 384
Joined: 27 Apr 2011 23:29

Re: ulja za benzin+gpl

Post by widanovic »

Imaš tekst o uljima, pa možeš tu da nađeš koja su ulja kvalitetna.
gole
Početnik
Posts: 7
Joined: 25 Dec 2011 21:09

Re: ulja za benzin+gpl

Post by gole »

obicno kad vozis na plin ulje ostaje zuce tj cistije jer je plin cisti od benzina i drugacije reaguje sa uljem od benzina
User avatar
stefanudrea
Senior
Posts: 192
Joined: 07 Jul 2011 17:05

Re: ulja za benzin+gpl

Post by stefanudrea »

gole wrote:obicno kad vozis na plin ulje ostaje zuce tj cistije jer je plin cisti od benzina i drugacije reaguje sa uljem od benzina
Izvini ali nisam razumeo sta si reko ovde. Ne razumem sve rec. Mozes da pises malo kao za jedna baka? Igre sa rec su teske za mene :roll:
Stalker
Junior
Posts: 58
Joined: 26 Sep 2011 11:49

Re: ulja za benzin+gpl

Post by Stalker »

Poštovani imenjače (Stefane),
'gole' je rekao da je kod upotrebe TNG-a (LPG) ulje obično manje tamno nego kada se koristi benzin kao gorivo (pošto je ČISTIJE; sa manje štetnih primesa).
Znači uobičajeno je da ulje ostane ŽUTO ("žutije") sa TNG-om nego benzinom.

Boja ulja NIJE SAMA PO SEBI dokaz da je ulje neupotrebljivo ili da je loše. Ulje ne valja ni ako zadržava svoju originalnu boju jer to obično ukazuje na nedovoljnu efikasnost detergenata u ulju.

Eventualno prvi put može biti tamnije (baš zbog čistijeg goriva pa da pokupi ostatke koksa ulja i nepotpunog sagorevanja benzina).
Ako je to već drugu zamenu može (ali ne mora) da ukaže i na neke nedostatke.

Naime, pošto se radi o TNG-u koji je u principu čistije gorivo, ovo može da ukaže i na termičku degradaciju ulja (što je doduše za Dexos2 nedopustivo, no pitanje je čije je to GM ulje, zbog čega izbegavam da dajem preporuke za tu marku, iako je u principu O.K.).
Ukoliko tamnu boju prati i miris IZGORELOG ULJA ILI MASNE HRANE (suncokretovo ulje koje padne na ringlu) onda su upravo sve šanse da se to dešava iako NE mora da znači.
Pravi odgovor bi dala samo hemijska analiza korišćenog ulja.

Kako god (čak i da nije), preventivno promenite marku ulja.
Već sam pisao koja su ulja vrhunska uz naznaku da vam nijansu viskoznije ulje ne bi loše došlo.
1) Motul X-Clean 5W40
2) Mobil 1 0W-40 ili ESP 5W40.
3) Castrol Magnatec 5W-40 (BP Visco 7000C 5W-40) ili EDGE 0W-40.
4) Shell Helix Ultra 0/5W-40 (isključivo API SM a ne starije SL verzije).
5) Texaco Havoline Ultra S
ITD.

P.S.
Ne zaboravi i "specijalna" ulja za TNG kao što su:
Motul Specific CNG/TNG 5W-40 i Fuchs Titan GT1 Pro GAS SAE 5W40.
User avatar
stefanudrea
Senior
Posts: 192
Joined: 07 Jul 2011 17:05

Re: ulja za benzin+gpl

Post by stefanudrea »

Pitao sam i dilera chevrolet Temisvar i oni si rekli da ne treba da se menja broj ulja od 5w30 zato sto su kola nova....samo 4 godine. Nasao sam mobil 5w30 esp formula, po super ceni, oko 40 euro 4 litara i jedan drug ce da mi donese iz Bukuresta, gde sam ga nasao. Videcu kako ide sa ovim. Nadam se da ce biti dobro. Uskoro menjam filtare gpl-a, oba, bar se nadam da ce ici dobro. To je bio poslednj put da sam sipao dexos 2! Svi kazu da je lose i za bicikla! jbg!


Ispravljeno :) Miki62
Stalker
Junior
Posts: 58
Joined: 26 Sep 2011 11:49

Re: ulja za benzin+gpl

Post by Stalker »

Da naravno!
Mobil 1 ESP 5W30 (greškom ste naveli 15W30) je jedno od (naj)boljih ujla 5W30 a uz to je i ACEA C2 i C3. To što nema Dexos2 je samo stvar izbora proizvođača. Sasvim sigurno prevazilazi zahteve koje postavlja GM. Ovo je i ulje sa HTHS većim od 3,5 i kao takvo pogodno i za teške uslove vožnje.
Namerno sam potencirao 5W40 ulja koja se mogu koristiti i dok je motor noviji.
Naravno 5W30 se može koristiti i posle 100k km.
Zapravo ako se više vozi u gradu i do duboke starosti automobila.
Otprilike prvih 5-6 godina treba ostati na 5W30 a posle najbolje na 5W40 pa do (bar) 200k km.
Naravno zavisi i od individualnih potreba, načina korišćenja vozila, itd.
5W30 je samo najbolji kompromis za većinu. Osim toga malo i štedi goriva.
Sve u svemu - dobar izbor. Cena je više nego dobra jer ovo ulje u Srbiji košta 12 do 15€ za litar.
Pozdrav!
User avatar
stefanudrea
Senior
Posts: 192
Joined: 07 Jul 2011 17:05

Re: ulja za benzin+gpl

Post by stefanudrea »

Da, u pravu si, pogresio sam sa 15w30, to je 5w30
Cena je super zato sto je akcija od okazii.ro
tamo sam ga nasao i Belgisko je, nije Tursko, ovo Tursko je lose i ako se zove mobil 1!!!
Post Reply

Return to “4v”