Alu felne za Avea

koenigseggccr
Senior
Posts: 123
Joined: 26 Feb 2012 22:00

Alu felne za Avea

Post by koenigseggccr »

Hocu da kupim alu felne za mog Avea, pa mi treba pomoc oko dimenzija... Na felne montiram gume 195/50/15, otprilike znam sledece dimenzije:

- 4 x 100 raspon rupa
- širina i oblik fabricke celicne felne 6 J
- ne znam koliki je ET na standardnoj celicnoj i precnik sredisnjeg otvora?
- I do koje mere ET mogu da idem a da nemam problema oko montaze ili voznje?
- Ako na toj novoj felni bude nesto veci precnik srednjeg otvora, da li ce to predstavljati problem ili nije bitno?

Neki predlog gde da pogledam dobre a povoljne felne?
zec
Senior
Posts: 205
Joined: 10 Nov 2011 19:35
Location: BG

Re: Alu felne za Avea

Post by zec »

- ne znam koliki je ET na standardnoj celicnoj i precnik sredisnjeg otvora?
56.50 ET 45.00
Forumasi kazu da se problem centriranja felne pri montiranju resava plasticnim prstenom.
Fabricke celicne su R14? Imas ovde link ka kalkulatoru koji ce ti izracunati neke razlike.

Image
from the online tire size calculator

Image
from the tire calculator
Sto se tice razlicitog ET mozes izmeriti koliko prostora ima od kraja gume do krila ili suspenzije. Druga stvar koja se desava sa promenom ET je sto se sad opterecenje delova trapa pomera u neku drugu zonu, jer imas sire gume, veci ili manji offset...
miki62
Senior
Posts: 255
Joined: 19 Feb 2012 17:12

Re: Alu felne za Avea

Post by miki62 »

Kolega @zec je dao odlicne smernice za odabir felni, a ja zelim samo da podsetim da je po zakonu tolerisana razlika u obimu tocka, od fabrickog, do 3%, pa povedite racuna i o tome. :)
koenigseggccr
Senior
Posts: 123
Joined: 26 Feb 2012 22:00

Re: Alu felne za Avea

Post by koenigseggccr »

Fabricke felne su 15'', samo me bunio ET, negde sam cak procitao da ET nije isti na celicnoj i alu felni (mada mi to nije bas logicno)... U svim kofiguratorima mi nude felne sa ET 38/35 pa ne znam da li bi to bio problem kasnije...
Jel zna neko koliki je ET na fabrickoj alu felni za Avea?
zec
Senior
Posts: 205
Joined: 10 Nov 2011 19:35
Location: BG

Re: Alu felne za Avea

Post by zec »

Ako nisi siguran mozda bi mogao da pogledas na sajmoj felni. Obicno pise. Znam da je smaranje skidati tocak, ali to je najpouzdanija metoda da budes siguran.
koenigseggccr
Senior
Posts: 123
Joined: 26 Feb 2012 22:00

Re: Alu felne za Avea

Post by koenigseggccr »

Ono sto si mi napisao za celicnu - ET45 jeste tako, nego pitam za aluminijumsku jer, kao sto sam napisao, negde sam procitao da se ET razlikuje kod alu i celicne istih dimenzija... A nemam gde da skinem alu felnu pa da proverim, tj. kod koga... Nasao sam par modela KM felni, citam da su dosta izdrzljive a i prilicno su povoljne pa cu sutra da pogledam... Rekli su mi da mozemo da ih namontiramo i proverimo da negde ne kaci i sl. posto su 6.5J i ET35 (a moje celicne su 6J i ET45)...
zec
Senior
Posts: 205
Joined: 10 Nov 2011 19:35
Location: BG

Re: Alu felne za Avea

Post by zec »

To znaci da ce tocak biti 10mm blize krilu (ET 35).
Onda dodaj 0.5 inca na sirinu felne (po 0.25 sa svake strane).
Ne zaboravi da odes na reglazu trapa kad promenis felne da pogledaju novonastalu situaciju.
Hteo bih nesto da te pitam, ali ne zelim da te uvredim, vec me samo zanima tvoj pogled na situaciju. Zasto menjas felne?

Dodatak
Tocak ce biti pomeren za 3.65mm od amortizera i 16.35mm blize krilu, ako zadrzis isti obim tocka.

Nije bitno koja felna je u pitanju, ako ti je fabricki predvidjen pozaj tocka na jednom mestu. Sve felne moraju da ispostuju to odredjeno mesto, jer je u toj poziciji postignut kompromis: naprezanje delova, upravljanje vozilom, stabilnost, cena...
User avatar
widanovic
Site Admin
Posts: 384
Joined: 27 Apr 2011 23:29

Re: Alu felne za Avea

Post by widanovic »

Samo jedna mala sugestija, ja na mom aveu nikada ne bi stavljao širu gumu jer smatram da je 185 sasvim dovoljno čak i za mnogo veća i brža kola. Misli da ćeš jedino dobiti povećanu potrošnju. :(

Pitaću sutra sve po gradu da li je neko spreman da da popust :)
User avatar
Darkonda
Junior
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2011 19:30

Re: Alu felne za Avea

Post by Darkonda »

Dimenzije fabrickih felni je 15'' (zavisno od paketa opreme) ET 38 6J i promer centralne rupe je 56.5(kao kod opela i vw-a)... Za gumu 195 ti je najbolje felna 7J... Ja na mom Aveu sam stavio 15'' 7J (sa gumom 185, zato je malo rasirena) ET 35... Felna je primetno izbacenija nego fabricka, ne smeta nista i ne kaci nigde, oseti se malo da je tezi na volanu zbog sirine felne a malo se povecala protosnja... Ako ti je motor 1.2 ne bi' ti preporucio 195 jer ces ga dosta oslabiti, ali ce sa 195 biti dosta stabilniji... Evo kako stoje... :D :D :D
User avatar
Darkonda
Junior
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2011 19:30

Re: Alu felne za Avea

Post by Darkonda »

Nisam uspeo da okacim slike... :cry:
Post Reply

Return to “4v”