Punjenje guma azotom

Azot, da ili ne?

Imam i zadovoljan sam
7
50%
Imam i ne vidim razliku
2
14%
Nemam, ali bih želeo da imam
3
21%
Nemam i ne zanima me
2
14%
Zašto azot
0
No votes
 
Total votes: 14

User avatar
stefanudrea
Senior
Posts: 192
Joined: 07 Jul 2011 17:05

Re: Punjenje guma azotom

Post by stefanudrea »

hvala za odgovor. jos jedna pitanje: pneumatika ce biti topla ili hladna na dugi put sa azot i to je dobro ili ne? hvala
Stalker
Junior
Posts: 58
Joined: 26 Sep 2011 11:49

Re: Punjenje guma azotom

Post by Stalker »

Poštovani,
Izvinite na kašnjenju ali zaista sam prezauzet.
Zagrevanje preumatika se dešava pretežno zbog trenja sa podlogom (blizu 100%) i naravno (do nižih temperatura) sunčevim zračenjem i prenosom toplote sa toplog asfalta (ovo više za gradsku vožnju u letnjem periodu, ali to su niske i bezopasne temperature u odnosu na trenje pri većim brzinama).
Tu je trenje unutar pneumatika (vazduh ili azot sa gumom) praktično zanemarljivo.
Neki efekat (manjeg zagrevanja i manjeg podizanja pritiska) se može zapaziti pri velikim brzinama (recimo oko 200km/h) i to (samo) kod pneumatika koji imaju posebne dimenzije (sportske), uglavnom široki i niskoprofilni pneumatici (nestandardni).
DAKLE ne očekujte previše ALI svakako da je sa azotom makar za nijansu bolje a svakako nije lošije (nego sa vazduhom).
Azot u pneumaticima je sigurno BOLJE rešenje, jedino što ta razlika nije velika i ne vredi trošiti veliki novac na tako nešto. Nije problem platiti 1€ po pneumatiku nego što je to obično (kao i kad je "besplatno") mamac da se skuplje naplati pneumatik ili njegova ugradnja. Takođe vam nameće kvalitetnije (možda i samo skuplje) ventile, itd.
User avatar
stefanudrea
Senior
Posts: 192
Joined: 07 Jul 2011 17:05

Re: Punjenje guma azotom

Post by stefanudrea »

Hvala za informacije!
Post Reply

Return to “Tuning/Styling”