Optimalna potrošnja

User avatar
stefanudrea
Senior
Posts: 192
Joined: 07 Jul 2011 17:05

Re: Optimalna potrošnja

Post by stefanudrea »

sve je lepo i pravo ali kad nas kaze da kupimo ekoloske kole...umrem...ko plati?i ne vidim nista o gpl ko je ekoloska goriva.
miki62
Senior
Posts: 255
Joined: 19 Feb 2012 17:12

Re: Optimalna potrošnja

Post by miki62 »

Drugari, da se i ja prikljucim temi o potrosnji goriva, moja iskustva su samo sa otvorenog odnosno put za Crnu Goru, uz postovanje preporuka AMSS (pisao 021), je sledece.
Rezervoar sam napunio u Beogradu vozio Ibarskom, ponovo dopunio u Brodarevu, po povratku dopunio na Zlatiboru i na kraju dopunio u Bgd. Kada sam sve izracunao dosao sam do potrosnje od 4,9lit./100km
Sto se tice gradske voznje tu nisam kontrolisao, ali cu i to detaljno da ispitam pa cu vam javiti rezultate. Mislim da je jako bitno i gde sipate gorivo. Probao sam na svim pumpama i ustanovio da mi najbolje rezultate daje kada gorivo sipam na pumpama EKO.
Pozz...
User avatar
widanovic
Site Admin
Posts: 384
Joined: 27 Apr 2011 23:29

Re: Optimalna potrošnja

Post by widanovic »

Super potrošnja, a koliko vas je bilo u kolima? I naravno gorivo u Crnoj Gori je dosta kvalitetnije(moje subjektivno mišljenje) nego naše.
miki62
Senior
Posts: 255
Joined: 19 Feb 2012 17:12

Re: Optimalna potrošnja

Post by miki62 »

Troje odraslih ljudi, sa pratecom opremom. :mrgreen:
User avatar
ivanchevy
Junior
Posts: 76
Joined: 07 Apr 2012 03:43

Re: Optimalna potrošnja

Post by ivanchevy »

Mogu da kazem da za Kalosa 2005. 1.4 8v (83ks, 4vrata) "ne postoji" optimalno! :)
Salim se naravno, optimalno je autoput oko 100km/h u petoj brzini. To je negde oko 3000 obrtaja. U tom slucaju potrosnja je minimalnih 6.8l, pri 120 ide nesto preko 7l, dok u gradu mi ne silazi ispod 8.5l bez klime, zimi ide do 12l!!!
Do CG je potrosnja oko 7.5l.

Ne znam da li je to samo do mog auta, ili je ovo karakteristika svih iz ove generacije, ali meni je ovo prevelika potrosnja. Ranije sam vozio razne japance, uvek polovne i svi su imali manju potrosnju ili u najgorem slucaju istu (mazda 626 2.0 sport '84.). Auto je dosad presao 87000km (prvi i jedini vlasnik) i redovno je servisiran u ovlascenim servisima.
miki62
Senior
Posts: 255
Joined: 19 Feb 2012 17:12

Re: Optimalna potrošnja

Post by miki62 »

I meni se cini kao prevelika potrosnja, moj komsija vozi Dacia-Logan 1.4 MPI 8V. i potrosnja u gradu mu je oko 7-7.5 l/100km. dok mu na otvorenom, auto trosi oko 5.5 l/100km.
Sto je po meni sasvim ok.
User avatar
widanovic
Site Admin
Posts: 384
Joined: 27 Apr 2011 23:29

Re: Optimalna potrošnja

Post by widanovic »

Mislim da je to stvarno mnogo, moguće da nije baš sve kako treba. A da reče mi jedan drug da je optimalna na 2500 u 5, on kao tumačio mapu snage i potrošnje Avea. Mada ko može da vozi 80km/h :)
zec
Senior
Posts: 205
Joined: 10 Nov 2011 19:35
Location: BG

Re: Optimalna potrošnja

Post by zec »

ivanchevy wrote:Mogu da kazem da za Kalosa 2005. 1.4 8v (83ks, 4vrata) "ne postoji" optimalno! :)
Ne znam da li je to samo do mog auta, ili je ovo karakteristika svih iz ove generacije, ali meni je ovo prevelika potrosnja.
Kalos definitivno nema stedljiv motor.

Benzin u gradu ne racunam ispod 10l jer ima dosta rada u mestu, guzva, na otvorenom malo ispod 10l
LPG na otvorenom pri vecim brzinama oko 11l (nekad malo vise) dok je oko 100kmh potrosnja 9l u zavisnosti od tertena. U gradu LPG je 10l, ali opet zavisi od uslova voznje. Ove vrednosti se menjaju u zavisnosti od kvaliteta LPG. U vozilu uvek ima bar dve osobe i uvek dosta nekih stvari, opreme i slicno.
User avatar
021
Senior
Posts: 183
Joined: 09 Jun 2011 23:12
Location: Novi Sad

Re: Optimalna potrošnja

Post by 021 »

Saveti za manju potrošnju

1. Ne ubrzavati i ne kočiti bespotrebno, održavati tempo vožnje
2. Na autoputu voziti u najvišem stepenu prenosa
3. Kod menjanja brzina ne prelaziti 3.000 obrtaja
4. Na otvorenom voziti iza drugog vozila uz dovoljno odstojanje
5. Ugasiti motor na crvenom svetlu (duže od minuta)
6. Naduvati gume optimalno
7. Kočiti motorom
8. Na nizbrdici ne izbacivati iz brzine
9. Ne uključivati sve uređaje odjednom (klima, radio, svetla, ozvučenje, GPS...)
10. Ne voziti otvorenih prozora

Članak o štedljivoj vožnji: http://vesti.mojauto.rs/Saveti/313763/K ... dok-vozite
Poseti Limundo, ima mnogo dobrih aukcija:
http://www.limundo.com/ref/SasaYU
User avatar
ceronimus
Junior
Posts: 69
Joined: 07 Nov 2011 12:19

Re: Optimalna potrošnja

Post by ceronimus »

moj Kalos 1.2 u gradu ne prelazi 8.1 L/100km...testirao ga vise puta i uvek isto,i uvek tokom testiranja sam stajao u mestu dok ne prebaci na plin i onda kretao,znaci totalna voznja na plin,u njemu imam BRC sekvent...i uglavnom tokom mnogo puta testiranja sam sipao plin kod secerane,blizu Ade...
Post Reply

Return to “Uradi sam”